Kreatywnie i aktywnie na plaży nad morzem z dziećmi

19.10.2017

Gadżety z plaży

Myślisz, że współczesna młodzież i dzieci nie potrafi się obejść bez smartfona czy tableta? Że najchętniej spędziłby dzień w apartamencie prze ekranem telewizora czy komputera? Jak bardzo się mylisz, może się okazać właśnie na plaży!

ta z córką spaceruje na plażyBeztroski czas na plaży to okazja do poznawania siebie nawzajem

Pierwszy z naszych pomysłów na kreatywne zabawy na plaży wykorzystuje właśnie „gadżety”, które każdy z nas może znaleźć na plaży. Przy odrobinie wyobraźni, można z nich stworzyć prawdziwe cudeńka, które zachwycą nie tylko dzieci.

Morze w butelce

Każde dziecko lubi zabawy typu „zrób to sam”. Taka zabawa pozwala na wyzwolenie drzemiącej w dzieciach kreatywności i buduje poczucie sprawstwa. Jeżeli dodatkowo będzie wzbogacona komplementami rodziców, dziecko zbuduje w sobie poczucie kompetencji. Jest więc to nie tylko zabawa, ale inwestycja w rozwój emocjonalny Twojej pociechy.
Do tej zabawy potrzebujesz szklanego, szczelnie zamykanego słoika lub butelki. Do naczynia nazbierajcie „skarby morza” – piasek, kamienie, muszelki a nawet wodorosty. Całość zalejcie morską wodą, która doskonale konserwuje. Wszystkie potrzebne rzeczy do stworzenia takiej pamiątki znajdziesz na plaży.

list w butelce na plaży morzaList w butelce to marzenie niejednego dziecka

Niestety, turyści często zostawiają na niej takie „pamiątki” po swoim wypoczynku, jak szklane i plastikowe butelki a nawet słoiki. Dlatego warto zrobić akcję sprzątania świata i wykorzystać je w ciekawy sposób.
Pamiątkowe butelki starsze dzieci mogą przyozdobić w domu muszelkami przy pomocy kleju na gorąco lub narysować na nich swój ulubiony obrazek.
Do znalezionej butelki możesz też włożyć list, który wspólnie napiszesz z dzieckiem. Zaadresuj go do ulubionego bohatera z bajki lub jego samego z przyszłości. Przeczytajcie go wspólnie na następnych wakacjach nad morzem. Dobra zabawa, śmiech i wzruszenia gwarantowane!

Mały odkrywca

Odkrywanie świata to dla dzieci nie tylko sposób życia ale i przepis na świetną zabawę. Dzięki warunkom panującym na plaży, jesteś w stanie zorganizować wiele zabaw dla swojej pociechy, nie potrzebując do tego celu wielu przedmiotów.
Do zabawy w archeologa wystarczy pędzelek bądź inne „narzędzie”, którym dziecko będzie odszukiwało znaleziska i przedmiotu, które ma odnaleźć. Możesz wykorzystać te dostępne na plaży: muszelkę, kamień, patyk czy kapsel od butelki, bądź zakopać ulubioną zabawkę. Wyznacz z dzieckiem strefę poszukiwań i ciesz się długimi minutami ciszy, wypełnionymi jedynie szumem fal.

dzieci bawią się piaskiem

Zabawa w archeologa to prawdziwa frajda

Kolejnym przykładem zabawy, idealnej dla malucha bądź starszaka ciekawego świata jest rysowanie wodą po piasku. Wystarczy, ze zabierzesz ze sobą wiaderko, konewkę bądź inne naczynie i pokażesz dziecku na czym polega zabawa. Gwarantujemy, że spędzi długie minuty na przynoszeniu nowej porcji morskiej wody do dokończenia swojego „dzieła”.
Możesz też zachęcić dziecko do rozwijania umiejętności manualnych i zorganizować konkurs na obrys ciała. Wystarczy patyk znaleziony na plaży. Dziecko na pewno będzie miało dużo frajdy, próbując odrysować na piasku nie tylko te większe, ale i mniejsze części ciała, jak na przykład palce u stóp.
Znaleziony patyk możesz też wykorzysta do zabawy w „połącz kropki”. Polega ona na tym, że prosisz dziecko aby połączyło ze sobą kreską przedmioty znalezione na piasku. Mogą to być kamyki, muszelki, patyczki, wodorosty, kapsle, wszystko co się wyróżnia. Całe jej piękno polega na tym, że nie ma ona żadnych ograniczeń. Później zapytaj pociechę o wzór jaki powstał po połączeniu kropek. To dobre pole do rozwijania wyobraźni.

Znalezisko mówi wszystko

Plaza to prawdziwa skarbnica pomysłów dla kreatywnych rodziców i dzieci. Wystarczą Twoje dłonie, patyk lub kamień, żeby stworzyć wyjątkową zabawę w piaskowe kalambury. Po prostu narysuj na piasku hasło, a dziecko bądź dzieci niech odgadną, czego dotyczy. Możesz zaangażować całą rodzinę i urządzić rodzinną rozrywkę z nagrodami.

 

dziewczynka z wiaderkiem na plażyNa plaży dziecko znajdzie dużą ilość przedmiotów, które pozwolą na kreatywną zabawę

Do zabawy możesz też wykorzystać znalezione na plaży przedmioty. Każda osoba, która uczestniczy w zabawie znajduje jeden bądź kilka przedmiotów (w zależności od tego, jak długa ma być zabawa) i opowiada historię związaną z tym przedmiotem. Kolejna dopowiada dalszy ciąg, wplatając w opowieść swoje znalezisko bądź skojarzenia, jakie w nim budzi. I tak dalej, i tak dalej…

Naśladuj i ucz się

Dzieci uwielbiają zabawę w dorosłych. Naśladowanie ról dorosłych pozwala im na rozwinięcie wodzy fantazji i wypróbowanie ról społecznych, które mogłyby odgrywać w przyszłości.

mama z synkiem na plażyWspólnie spędzony czas jest dla malucha bezcenny

Piasek jest bardzo plastycznym narzędziem do zabawy, więc dzieci mogą z niego stworzyć cokolwiek zechcą. Duże pole do popisu daje też sama plaża. Na tak dużej ilości miejsca, dzieci mogą stworzyć całe miasto: szkołę przedszkole, aptekę czy sklep i wspólnie wcielać się w kolejne role zawodowe. Kto powiedział, że z piasku można budować tylko zamki? Pole do popisu jest ogromne!

Ruch to zdrowie

To hasło to nie tylko pusty slogan. Aktywność fizyczna pozwala dziecku poznać możliwości i ograniczenia własnego ciała, pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i poprawia samopoczucie.

para młodych przytula się na plażyKiedy dzieci zajęte są zabawą, rodzice mają czas, żeby pobyć ze sobą

Dlatego będąc na plaży korzystajcie do woli z jej uroków. Zakopywanie mamy czy taty, budowanie basenów, czy torów przeszkód to atrakcja dla wielu dzieci. Spokojniejszym zaproponuj odbijanie nóg czy rąk na piasku albo robienie aniołków. Później wspólnie podziwiajcie swoje „dzieła”.
Niesłabnącą popularnością cieszy się berek czy zabawy z falami. Możecie się na nie rzucać bądź przed nimi uciekać. Pamiętaj jednak, że prądy wodne potrafią być bardzo silne, dlatego nigdy nie zostawiaj swojego dziecka bez opieki.

zachód słońca na plaży

Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom, miło spędzisz czas, a „nudzi mi się, mamo” będzie tylko wspomnieniem. Zapraszamy do Plater74 – miejsca pełnego atrakcji dla całej rodziny.